1. Styrets sammensetning og møtevirksomhet
Etter valg på generalforsamlingen 4. mai 2006 fikk styret følgende sammensetning:
Styrets leder: Leif Ola Rød, ODIN Forvaltning
Styrets nestleder: Ole Jakob Wold, ABN AMRO Kapitalforvaltning
Styremedlem: Geir Bergvoll, DnB NOR Kapitalforvaltning
Styremedlem: Per Egeland, Nordea Fondene
Styremedlem: Harald Espedal, Stavanger Fondsforvaltning
Styremedlem: Inga Lise Moldestad, Holberg Fondene
Styremedlem: Robert Wood, Storebrand Kapitalforvaltning
Første vara: Steinar Lundstrøm, Carnegie Kapitalforvaltning
Andre vara: Audun Bø, Orkla Finans
Styret har hatt seks styremøter i løpet av 2006, hvorav ett møte også var utvidet til strategimøte. Hittil i 2007 har styret
hatt ett møte.
2. Medlemmer
Ved inngangen til 2006 hadde foreningen 19 ordinære medlemmer. De samme 19 forvaltningsselskapene utgjorde foreningens ordinære medlemmer også ved utgangen av 2006.
På foreningens generalforsamling 29. november 2000 ble vedtektene endret slik at verdipapirforetak som har konsesjon til å markedsføre finansielle instrumenter, kan bli opptatt som assosiert distributørmedlem for den delen av virksomheten som omfatter distribusjon av verdipapirfond. I 2006 ble Gjensidige Investeringsrådgivning opptatt som nytt assosiert medlem av foreningen. Etter dette har foreningen 5 assosierte distributørmedlemmer.
Samlet sett er det således for tiden 24 selskaper som enten er ordinære eller assosierte medlemmer av foreningen.
3. Foreningens økonomi
Forutsetningen for fortsatt drift er til stede, og er lagt til grunn for foreningens årsregnskap.
Foreningen fikk et driftsresultat på kr. 675 555,- og et årsresultat på kr. 733 062,- i 2006. Foreningens driftskostnader utgjorde kr. 8 253 809,-, hvilket var omlag kr. 76 000,- lavere enn kostnadsbudsjettet for 2006.
Ved utgangen av 2006 hadde foreningen en egenkapital på om lag 2,6 millioner kroner. Bankinnskudd utgjorde tett på 1,8 millioner kroner, hvorav om lag 0,3 millioner kroner var bundne trekkmidler.
4. Foreningens virksomhet
Hovedaktivitetene i foreningens virksomhet har i 2006 og fram til 15. februar 2007 vært som følger:
A. Ekstern kommunikasjon
I 2006 har det vært økt satsing på ekstern kommunikasjon med sikte på å styrke omtale og informasjon om verdipapirfond generelt
og aksjefond spesielt i mediebildet.
Sekretariatet ble i den forbindelse styrket med en informasjonsrådgiver i april. Styret vil særlig framheve følgende kommunikasjonstiltak
som har vært gjennomført:
- Foreningen har hatt jevnlig kontakt med journalister, både i forbindelse med offentliggjøring av den faste månedlige statistikken, pressemeldinger, betjening av henvendelser, kontaktmøter og gjennom egeninitierte saker overfor utvalgte journalister.
- Foreningen har arrangert kvartalsvise pressekonferanser i løpet av året i forbindelse med publiseringen av kvartalstall fra markedsstatistikken, og publisert 35 ulike pressemeldinger. I tillegg til markedsstatistikken har pressemeldingene tatt utgangspunkt i befolkningsundersøkelser, en spareavtaleundersøkelse blant medlemsselskapene, geografisk fordelt statistikk og foreningens egne analyser om blant annet offentlig reguleringer, tegning- og innløsingsatferd i personkundemarkedet og pensjonssparing.
- Pressekonferansene og pressemeldingene har gitt god uttelling i media. Totalt har foreningen medvirket til litt over 600 unike presseoppslag i løpet av 2006. Mediedekningen har vært overveiende positiv. Særlig dekningen av aksjefond har vært svært positiv i en rekke profilerte oppslag, og aksjefond omtales tidvis med entydige anbefalinger både fra foreningen, uavhengige økonomirådgivere og kommentarjournalister.
- Nye nettsider på www.vff.no ble lansert i februar 2006. Tilbakemeldingene fra nettsidenes primære målgrupper; ansatte i medlemsselskapene og journalister tyder på at de nye nettsidene er en vesentlig forbedring av de gamle. Nettsidene er sentrum og forankringspunkt for foreningens eksterne kommunikasjonstiltak overfor medlemmer og journalister. De fleste av foreningens ulike eksterne kommunikasjonskanaler er integrert i nettsidene, deriblant nyhetsbrev, pressemeldinger, faktablader, markedsstatistikk, notater og høringsbrev. Drift og videreutvikling av nettsidene har derfor blitt høyt prioritert, og potensialet for å komme i kontakt og dialog med tydelig definerte målgrupper har vist seg å være stort. Nettsidene har i gjennomsnitt 100 besøkende per dag. Nær 200 journalister, nyhetsredaksjoner og andre interesserte abonnerer direkte på pressemeldinger fra foreningen.
- Foreningen har sendt 39 elektroniske nyhetsbrev til medlemmene i løpet av året. I gjennomsnitt har ca. 100 mottakere i foreningens 23 medlemsselskaper abonnert direkte på foreningens nyhetsbrev i 2006. I januar 2007 er antall mottakere 120.
- Satsingen på faktablader om ulike sider ved fondssparing, som primært er innrettet mot ansatte i distributørapparatene, ble videreført i 2006 etter lansering av formatet i 2005. Foreningen har utgitt tre faktablader i løpet av 2006. Dette er noe mindre enn målsetningen på mellom fire og seks faktablader. Interessen for faktabladene er stor, og tilbakemeldinger fra ansatte i medlemsselskapene og ansatte i distributørapparatet har vært positiv.
- Arbeidet i foreningens redaksjonsutvalg har fortsatt gjennom året. Det er avholdt 5 møter i løpet av året og utvalget bidrar med verdifulle innspill til sekretariatets kommunikasjonsarbeid, særlig i tilknytning til arbeidet med foreningens faktablader.
B. Myndighetskontakt/høringer
Arbeidet for å sikre bransjen konkurransedyktige rammebetingelser er et viktig arbeidsfelt for foreningen. I den forbindelse vil styret særlig trekke fram følgende saker:
- Foreningen avga i mars 2006 høringsuttalelse til Kredittilsynets strategiplan 2006-2009, der foreningen blant annet argumenterte for at regulering og tilsyn bør innrettes slik at forbrukerbeskyttelsen i distribusjonsleddet så langt som mulig er uavhengig av hvilket produkt kunden plasserer i. Videre påpekte foreningen behovet for forenklinger og vurdering av tilsynets ressursbruk og reguleringspraksis på fondsområdet. Høringsuttalelsen har vært fulgt opp gjennom et møte med Kredittilsynets ledelse.
- I forbindelse med implementering av OTP har foreningen fremmet bransjens interesser overfor myndighetene. Foreningen tok tidlig kontakt med Kredittilsynet der det ble bedt om avklaring av uklarheter i lovverket. Dette førte til at Kredittilsynet oversendte et forslag til departementet om hvordan loven skulle fortolkes. Kredittilsynets innspill fikk stor støtte under den påfølgende høringsrunden, men ble ikke fulgt opp av departementet ved fastsettelsen av OTP-forskriften. Foreningen tok videre et initiativ overfor Finansdepartementet angående den skattemessige behandlingen av arbeidsgivers kostnader knyttet til OTP-ordningen.
- Gjennom direkte dialog med stortingsrepresentanter og deltakelse på høring i finanskomiteen, fikk foreningen under Stortingets budsjettbehandling høsten 2006 gjennomslag for at verdsettelsesrabatten i aksjefond også skal omfatte fond i fond.
- Etter påtrykk fra foreningen og enkeltselskaper, fastsatte Finansdepartementet endringer i forskriften om forvalterregistrering av verdipapirfondsandeler.
- I tilknytning til den pensjonspolitiske debatten fikk foreningen Fafo til å utrede problemstillinger knyttet til den skattemessige fordelingen mellom innskudd fra arbeidsgiver og arbeidstaker i en tjenestepensjonsordning. Rapporten er blitt brukt i foreningens dialog med politikere og myndigheter om endringer i regelverket for pensjonssparing innenfor skatteloven og i forbindelse med endring av skattereglene for livrenter.
- Foreningen har både i møter og i brevs form øvet påtrykk overfor Kredittilsynet på flere områder av betydning for norsk fondsbransje. En arbeidsgruppe nedsatt av foreningen utarbeidet innspill til Kredittilsynet i forbindelse med at tilsynet signaliserte at det ville vurdere nye regler for differensiert forvaltningshonorar. Kredittilsynet sendte før jul et brev til Finansdepartementet med forslag til endringer i forskriften om differensiert forvaltningsgodtgjørelse. Kredittilsynet informerte samtidig departementet om endret forvaltningspraksis når det gjelder forvaltningsselskapenes adgang til å rabattere enkeltkunder gjennom å returnere deler av forvaltningsselskapets egne inntekter.
- Foreningen har gjennom 2006 brukt mye tid på dialog med Kredittilsynet om vedtektsregimet for verdipapirfond. Foreningen har argumentert for endringer i tilsynets skjønnsutøvelse, med sikte på mindre detaljfokus fra tilsynets side og økte muligheter for å kunne gjøre endringer i vedtektene for eksisterende fond. Foreningen er av den oppfatning at den har fått gjennomslag for flere av sine synspunkter i løpet av de siste månedene, og styret avventer et rundskriv fra Kredittilsynet i nærmeste framtid som vil kunne gi nærmere informasjon om dette.
- Foreningen har også avholdt flere møter om ulike aktuelle spørsmål med den enhet i Kredittilsynet som har ansvaret for verdipapirfondsområdet.
- Foreningen avholder hvert halvår uformelle kontaktmøter med Norges Bank.
- Foruten de som har vært omtalt over, har foreningen fra begynnelsen av 2006 og fram til dags dato avgitt følgende høringsuttalelser:
- Høring om Finansportalen.no
- Høring om shortsalgregister
- Høring – forslag til ny kapitalforvaltningsforskrift for forsikringsselskap
- Høring – utkast til forskrift om tilsyn og kontroll med store engasjementer
- Høring om sammensatte produkter
- Høring om markeder for finansielle instrumenter (MiFID)
- Høring om forslag om endring av forskrift om forvalterregistrering
C. Selvregulering
Arbeidet med selvregulering innenfor bransjens virksomhet er fortsatt et sentralt arbeidsfelt for foreningen. Innen dette aktivitetsområdet vil styret særlig fremheve følgende:
- Foreningens markedsføringsutvalg har gjennom 2006 fulgt opp at de retningslinjer som er gitt i foreningens markedsføringsstandard har blitt etterfulgt i medlemsselskapenes markedsføring.
- Videre har foreningens rente- og aksjeutvalg tatt stilling til enkeltsaker som er utenfor sekretariatets fullmaktsområde i tilknytning til klassifiseringsstandardene for rente- og aksjefond, samt vært orientert om beslutninger i tilknytning til klassifiseringssaker som har vært innenfor sekretariatets fullmaktsområde.
- Foreningen har også i 2006 vært tilknyttet Bankklagenemnda. Tilknytningen omfatter samtlige av foreningens medlemsselskaper, både ordinære medlemmer og assosierte medlemmer. Foreningen er representert med en representant i selve nemnda, og har i tillegg også en representant i nemndas styre.
D. Annen virksomhet
I tillegg til foreningens hovedaktiviteter knyttet til ekstern kommunikasjon, rammebetingelser og selvregulering, vil styret også trekke fram følgende saker:
- Foreningen har videreført avtalen med Oslo Børs Informasjon (OBI) om å få del i det økonomiske resultat som skriver seg fra innrapportering og salg av fondsdata. Avtalen ga et økonomisk bidrag på omkring 1.6 mill. kroner til finansieringen av foreningen i 2006.
- Foreningen arrangerte «Fondsdagen» for femte gang 28. mars 2006. Arrangementet var vinklet noe mer eksternt enn tidligere, og nytt av året var at arrangementet var åpent for media. Totalt var det samlet omkring 130 deltakere. Arrangementet var lagt opp med foredrag og paneldebatter.
- I samarbeid med det danske selskapet FundConnect har foreningen utviklet en databaseløsning for produksjon av foreningens markedsstatistikk. I januar 2006 ble det lansert en utvidet og mer detaljert statistikk, der foreningen nå produserer månedlige tall også for ulike markedssegmenter. Foreningen lanserte samtidig også en mulighet til å definere egne statistikkspørringer på foreningens internettsider. Foreningen produserte også halvårlig statistikk over den geografiske fordelingen av personkundenes andelskapital.
- Sekretariatets leder har sittet i styret i den europeiske fondsforeningen EFAMA. Ett av foreningens medlemmer er for øvrig også direktemedlem i EFAMA.
- I likhet med tidligere år har det også i 2006 vært et nært samarbeid med nordiske søsterorganisasjoner.
- Sekretariatets ledelse videreførte i 2006 kontaktmøter med adm. direktør i medlemsselskapene for å sikre god kontakt med foreningens medlemmer.
- Sekretariatets ledelse har gjennom 2006 og hittil i 2007 vært benyttet som foredragsholdere både internt i medlemsselskapene og eksternt i andre fora.
- Sekretariatets leder deltar i Norsk utvalg for eierstyring og selskapsledelse (NUES), som står bak den norske anbefalingen om eierstyring og selskapsledelse. Siden høsten 2005 har sekretariatets leder fungert som leder av NUES.
Styret vil til slutt trekke fram det løpende arbeid som har vært lagt ned i foreningens permanente utvalg; aksjeutvalget, renteutvalget, regnskapsutvalget og markedsføringsutvalget, samt i midlertidige temaorienterte arbeidsgrupper.
Foreningens virksomhet holder til i Oslo og forurenser ikke det ytre miljø.
Arbeidsmiljøet og sykefraværet anses tilfredsstillende. Det har ikke vært skader og ulykker hvor selskapets ansatte har vært involvert. Selskapet har ikke ansett det nødvendig å iverksette tiltak for å forbedre arbeidsmiljøet.
Selskapet har i 2006 hatt 5 ansatte (til sammen 4,3 årsverk), hvorav fire er menn og en er kvinne.
Styret i foreningen har bestått av 7 medlemmer og 2 varamedlemmer, hvorav åtte er menn og en er kvinne.
Oslo, 15. februar 2007
Leif Ola Rød, leder
Ole Jakob Wold, nestleder
Per Egeland, styremedlem
Harald Espedal, styremedlem
Inga Lise Moldestad, styremedlem
Geir Bergvoll, styremedlem
Robert Wood, styremedlem
Lasse Ruud, administrerende direktør

