2008

Personkundene tegner i aksjefond

[Publisert: 14.11.2008]

Trass i at oktober måned var en svært dyster måned i aksjemarkedene tegnet norske personkunder for 1,2 mrd. kr. i aksjefond. Høyere månedlig nettotegning i aksjefond har vi ikke sett siden desember 2006.

  • Norske personkunder nettotegnet 1,2 mrd. kr. i aksjefond.
  • Norske institusjonskunder nettoinnløste 6,4 mrd. kr. i aksjefond.
  • Pengemarkedsfondene opplevde samlet nettoinnløsing på 12,2 mrd. kr.

Administrerende direktør Lasse Ruud i Verdipapirfondenes forening:
Hovedindeksen på Oslo Børs falt med 42 prosent gjennom september og oktober. Nordmenns nettotegning i oktober viser at vi tror aksjemarkedet på sikt vil stige til nye rekordnivåer, og at nedgangsperioden vi er inne i er midlertidig.

I oktober har dermed norske personkunder fjernet seg fra aksjemarkedets kortsiktige psykologi og - i likhet med Statens Pensjonsfond Utland – benyttet kursfallene til å øke sin langsiktige aksjesparing.

At en del nordmenn øker sin langsiktige sparing i aksjefond også når markedet er preget av pessimisme tyder på at mange har fått økt kunnskap om denne spareformen. Forrige gang aksjemarkedene var inne i en kraftig bølgedal så vi ikke slike tendenser.

Tegningsbildet bekrefter inntrykket fra vår landsrepresentative undersøkelse fra slutten av oktober måned, da et klart flertall av befolkningen mente at kjøp av aksjefond var gunstig etter kursfallene. Dette kan du lese mer om her.

Institusjonskundenes innløsinger i aksjefond skyldes primært nødvendige porteføljetilpasninger hos institusjoner underlagt regelverk og forpliktelser som begrenser deres risikobærende evne, slik som pensjonskasser og livforsikringsselskaper. Høye bruttotegningstall fra institusjonskundene tyder imidlertid på at andre segmenter i institusjonsmarkedet benyttet anledningen til å kjøpe seg opp i aksjefond i oktober.

Da finanskrisen for alvor åpenbarte seg i september, medførte det et umiddelbart kursfall på rentepapirer, samtidig med at pengemarkedsfondenes løpende renteavkastning økte. I sum ga det lav avkastning for pengemarkedsfond i september. Dette kombinert med at pengemarkedsfond raskt kunne gjøres om til likviditet i en situasjon der mange andre typer plasseringer var illikvide, og der kredittmarkedet ikke lenger fungerte som normalt, medførte relativt store innløsninger i pengemarkedsfond i oktober.

Den løpende renteavkastningen i pengemarkedsfondene er nå høy. Myndighetenes finanskrisetiltak ser ut til å bringe pengemarkedsrentene nedover igjen. Hvis denne utviklingen fortsetter vil det gi umiddelbare positive kurseffekter som medfører at pengemarkedsfondene oppnår god avkastning i tiden framover.

Verdipapirfondenes forening

Tlf: 23 28 45 50 | Fax: 23 28 45 59 | vff@vff.no | Hansteens gate 2, 0253 Oslo | literssicon.jpg RSS

Idium Portalserver 3.0idium webpublisering